24 Temmuz 2010 Cumartesi

Referans Manset: Ciftci Teknolojiyle Bütünlesti Verimliliği Artırdı

"Çiftçi teknolojiden ne anlar" diyenler fena halde çuvallıyor. Zira devir değişti. Çiftçi artık biçerdöver, traktör, gübre ya da tohuma ihtiyaç duyduğu kadar bilgisayar, internet, mobil hizmetleri de kullanıyor. Hasada başlamak için ziraatçısından mobil mesaj bekleyen binlerce çiftçi, ürününü pazarlamak için e-ticaretin nimetlerinden faydalanmanın yolunu arayan yeni nesil çiftçi gibi girişimcilik örnekleri, yeni devrin göstergeleri.

Çiftçi Mehmet, torununun elinden tutup tarım fuarının yolunu tutuyor. Maksat; torunu çiftçiliğe ısıtmak değil elbette. İnternet, yazılım, uydu sistemleri gibi terimlerin daha fazla konuşulmaya başlandığı fuarda, internet kurdu torundan teknolojik destek almak. Teknoloji ile kıyıdan köşeden haşır neşir olmuş başka bir çiftçi ise elinde video kamera, tek tek standların çekimini yapıyor. Yetkililerden detaylı bilgilerin de alındığı çekim, CD haline getirildikten sonra fuarı takip edememiş diğer çiftçilerle birlikte izleniyor.

Tarım sektörünün kabuk değişiminin yansıması olarak iki yıl önce kurulan Gıda Orman Çevre ve Bilişim Derneği'nin tespitlerine göre Türkiye'de ortalama 1.5 Milyon çiftçi farklı düzeyde de olsa internet kullanmaya başladı.

Çiftçi önyargıları yıktı

7 yıl önce henüz bir öğrenciyken projelendirdiği www.tarimsalpazarlama.com isimli siteyi açarak tarım sektörünün internet ortamında neler yapabileceğini ispat eden Tülin Akın'a göre sektör, bu konuda önemli bir değişiklik içinde "
Tarimsalpazarlama.com'u açtığımızda herkez bize deli gözüyle bakıyordu. O zamanlar 'internet nedir' diye soran çiftçi; artık internetten daha fazla nasıl faydalanırım diye çocuklarını, torunlarını zorluyor diyen akının en son projesi ise 'Tarımmatik' adını verdiği kiosklar. Akın 'çiftçinin ortak bilgisayarı olarak' kiosk'ları, önümüzdeki günlerde Akdeniz ve Ege'nin önemli tarım kentlerine yerleştirmeyi hedefliyor.

Çiftçilere Kiosk'lu Hizmet

Tarimsalpazarlama.com'un kurucusu Tülin Akın, 68.000 aktif üyeye sahibi. Akın; Vodafone Türkiye'ye yönelik ortak bir projenin yanı sıra, bu yıl başında dünyanın en büyük e-ticaret portalı olan Alibaba.com'un Türkiye Tarımsal Temsilciliği'ni aldı. Bu güne kadar 104 fuar ve yüzlerce köy gezerek bilgisayar ve internet kullanımı konusunda çiftçi ile bire bir temas kurduklarını anlatan Tülin Akın'ın en son projesi ise 'Tarımmatik'. 'Çiftçinin ortak bilgisayarı' olarak tanımladığı 'Tarımmatik' ile çiftçilerin bilgisayarda gerçekleştirebileceği her türlü hizmeti vereceklerini belirten Akın, " Çiftçi kiosk şeklindeki Tarımmatik'lerden haberlerden bilgi paylaşımına, online ticaretten, interaktif görüşmelerine kadar her türlü ihtiyacını karşılayabilecek. İlk etapta 100 adet Tarımmatik hizmete sunulacak Ege ve Akdeniz'de merkezlere konacak dedi.
 
Çiftçi tarlayı uydudan izliyor hasad emrini cepten veriyor

Vodafone Türkiye, Bakanlıkla İş birliği Yaptı


2009 sonunda Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile iş birliğine giden Vodafone Türkiye, çiftçilerin iş ve yaşam kalitelerini arttırmayı hedefleyen 'sosyal iş modeli'ni geliştirdi. Klubün sunduğu hizmetler arasında meteorolojik gelişmeleri, mahsülün durumunu ve ürünlerin piyasa fiyatlarını "Çiftçi haber Paketini", avantajlı "Cep Çiftçi" tarifesi, suya dayanıklı cep telefonlarını çok uygun fiyatlar ve ödeme koşullarıyla satın alma olanağı, Türk Traktör Case IH marka traktör Case IH marka traktörde %5 indirim, Acıbadem Sigorta'dan 10 bin TL'ye kadar ücretsiz kaza sigortası, 500 TL ye kadar ücretsiz tedavi, kırsal alanda su bilinci konulu eğitim toplantılarına katılma olanakları ve. Tarımın stratejik bir sektör olduğu vurgusunu yapan Vodafone Türkiye yetkilileri, "Bilgi ve iletişim teknolojilerinin takım sektörünün gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan projelere ön ayak olmaya devam edeceğiz. İletişim teknolojileri aracılığıyla tarım sektörünün faydalanabileceği pek çok olarak olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda bu proje ile bütün paydaşlarımızla yaptığımız iş birliği ve yarattığımız sinerji sonucunda herkesin kazandığı 'sosyal bir iş modeli' ortaya çıkarmayı başardık" değerlendirmesini yapıyor. Vodafone Türkiye'nin avantajlı Cep Çiftçi tarifesinden sadece çiftçiler değil, tüm ziraat mühendisleri, veterinerler, Tarım Kredi Kooperatif üyeleri ve yakınlarıyla bir çok büyün birlik üyeleri de faydalanabiliyor.

Not: Çiftçi Haber Paketi ve eğitim projeleri
Tarimsalpazarlama.com ile birlikte yürütülmektedir.

Özet:

Bilişimci Çiftçiler Teknolojide Bakanlığı Bile Solladı

Adanalı çiftçi Durdu Danışoğlu, Türkiye'de ilk kez uydu takip sistemi sayesinde hassas ya da reçeteli tarım yapmayı başararak Türkiye'nin süper teknolojik çiftçisi ünvanını yıllardır elinde tutuyor.

Siparişi Kentli Meyveciden Alıyoruz

Alara Tarım'ın kurucusu Yavuz Taner, Alara Fidan olarak online kanaldan fidan ve meyve satışı yaptıklarını ve satışlarının %30 unu bu yolla yapıldığını belirtti.

Bölgesel E-ticaret Önem Kazanacak

Tarım sektörü, aslında uzun süredir e-ticareti keşfetmiş durumda. Taze meyve sebzeler içinde siteler kuruluyor.


Windows 7: Size en uygun bilgisayarı bulun. Daha fazla bilgi edinin.

1 yorum: